Home » Departments » City Clerk » Boards and Commissions

Boards and Commissions

AIRPORT AUTHORITY

Seven members, two who shall be residents of the Town of Londonderry as directed by the Intermunicipal Agreement.  At least two members shall hold airmen's certificates or higher or the military equivalent.

Sharon Carson
Vacant
Adam King*
Eddie Leon
-Term expires March 1, 2021

Emily Nedoroscik
Marlana Trombley
-Term expires March 1, 2022

August Fromuth
-Term expires March 1, 2023

Donald Jorgensen, Chairman
Sharon Carson, Secretary

*Labor Representative

Manchester Airport website


ARTS COMMISSION

Five members and two alternates with one chair and one clerk.

Ann Kelley
-Term expires December 1, 2020

Bruce Coll
-Term expires December 1, 2021

Chau Ngo
Keith Trahan
Kevin Kinter
-Term expires December 1, 2022

Alternate Members

Vacant
-Term expires December 1, 2021

Jozimar Matimano
-Term expires December 1, 2022

Edward Doyle, Chairman
Vacant, Clerk

Arts Commission home page


BOARD OF ADJUSTMENT (ZONING BOARD)

Five members and three alternates.

Jim Roy
Michael Simoneau
-Term expires March 1, 2021

Joseph Prieto
-Term expires March 1, 2022

Robert Breault
Jose Lovell
-Term expires March 1, 2023

Alternate Members
Anne Ketterer
-Term expires March 1, 2021

Keith Hirschmann
-Term expires March 1, 2022

Guy Guerra
-Term expires March 1, 2023

Robert Breault, Chairman
Jose Lovell, Vice-Chairman

Zoning Board home page


BOARD OF HEALTH

Five members with at least one physician, one dentist and one nurse among its membership.

Richard Clegg
Robert Ross
-Term expires July 1, 2021

Stephanie Hewitt, MSN, FNP-BC
Tanya Tupick D.O.
-Term expires July 1, 2022

Ellen Smith Tourigny, M.Ed*
-Term expires July 1, 2023

Vacant, Chairman
Vacant, Clerk

*Labor representative

Health Department home page


BOARD OF RECOUNT

Three members, one of whom shall be a member of the Board of Aldermen designated by the Mayor, one of whom shall be a member of the Republican party, and one of whom shall be a member of the Democratic party nominated by the Mayor and confirmed by the Board of Aldermen for a term of two years.

William Houghton
Don Goduti
-Term expires October 1, 2023

Aldermanic Representative
Joseph K. Levasseur
-Term expires concurrent with office


BOARD OF REGISTRARS

Five members, four who shall be registered voters and residents of the City for at least five years and one who shall be the City Clerk as an ex-officio member with a vote. 

Marc Gagnon
-Term expires May 1, 2021

Jennifer Farmer
Parson Hicks
-Term expires May 1, 2022

Marc Tremblay
-Term expires May 1, 2023

Matthew Normand, City Clerk
Ex-Officio

Vacant, Chairman

Voter registration home page


BOARD OF TRUSTEES OF THE TRUST FUND

Five members:  the Mayor (ex-officio) and four members appointed by the Mayor and confirmed by the Board of Aldermen.  The Finance Officer shall be a nonvoting ex-officio member.

Colin Pio
Vacant
-Term expires January 1, 2021

Lyn Gelinas
-Term to expxire January 1, 2022

Monique Pratte
Ryan Callaghan
-Term expires January 1, 2023

Mayor Joyce Craig
Ex-Officio

Sharon Wickens, Interim Finance Officer
Ex-Officio

Vacant, Chairman
Sharon Wickens, Clerk


BUILDING BOARD OF APPEALS

Five members (architectural representative, electrical engineering representative, mechanical engineering representative, and fire protection engineering representative) and two alternates who have expertise in one of the fields listed.

Richard Roberts
Structural Engineering Representative
-Term expires January 1, 2021

Vacant
Electrical Engineering Representative
-Term expires January 1, 2021

Vacant
Fire Protection Engineering Representative
-
Term expires January 1, 2021

Gregory Goucher
Architectural Representative
-Term expires January 1, 2022

Vacant
Mechanical Engineering Representative
-Term expires January 1, 2022

Alternate Members
Vacant
Structural Engineering Representative
-Term expires January 1, 2022

Vacant
Architectural Representative
-Term expires January 1, 2021

Building Department home page


CENTRAL BUSINESS SERVICE DISTRICT BOARD

Seven members; no less than five shall be owners or tenants of property within the Central Business Service District.   

Denis Dancoes
Robert Tourigny
Peter Macone
-Term expires May 1, 2021

Brian Heffron, Sr.
Monica Leap
-Term expires May 1, 2022

Richard Tango-Lowy
-Term expires May 1, 2023

At-Large Members

Vacant
-Term expires May 1, 2021

Nickolas Levasseur
-Term expires May 1, 2022
 


CONDUCT BOARD

Five members and two alternates.  One member shall be the Chief Legal Officer of the City, two members and one alternate shall be appointed by the Mayor and confirmed with a vote of eight Aldermen and two members and one alternate shall be appointed by the Aldermen with at least nine votes.  No more than three members of the same political party shall serve on the board at the same time and at least one member shall have served as an alderman previously.

Mayoral Appointments
Candace Veziris
-Term to expire October 1, 2020

Vacant
-Term to expire October 1, 2022

Alternate Member
Vacant
-Term expires October 1, 2021

Aldermanic Appointment
Suraj Budathoki
-Term expires October 1, 2020

Garth Corriveau
-Term expires October 1, 2022

Alternate Member
Vacant
-Term expires October 1, 2021

Emily Rice, Interim City Solicitor
Ex-Officio


CONSERVATION COMMISSION

Seven members and two alternates.

Edgar Bourgeois
George Carrigan
Brenton Cole
Brenda Noiseux
-Term expires August 1, 2021

Garry Haworth
Craig St. Pierre
Christopher Potter
-Term expires August 1, 2023

Alternate Members
Vacant
-Term expires August 1, 2021

Biram Saidybah
-Term expires August 1, 2023

Brenda Noiseux, Chairman
Brenton Cole, Vice-Chairman
Craig St. Pierre, Secretary
Garry Haworth, Treasurer

Conservation Commission home page


FIRE COMMISSION

Mark Burns
Paul Harrington
-Term expires May 1, 2021

Scott Cairns
-Term expires May 1, 2022

Jeff Nyhan
Robert Corbeil
-Term expires May 1, 2023

Mark Burns, Chairman
Verna Perry, Clerk

*Labor Representative

Fire Department home page


HERITAGE COMMISSION

Seven members and up to five alternates with one member being a current alderman.

Raymond Clement
Michael Duffy II
-Term expires July 1, 2021

Kevin McCue
-Term to expire July 1, 2022

Aurore Eaton
Stanley Garrity
Donald Manning
-Term expires July 1, 2023

Aldermanic Representative
Patrick Long
-Term expires concurrent with office

Alternate Members
Andrew Toland
-Term expires July 1, 2021

Susan Berry
Thomas McGee
-Term expires July 1, 2022

Benjamin Dion
Jen Drociak
-Term expires July 1, 2023

Kevin McCue, Chairman
Raymond Clement, Vice-Chairman
Michael Duffy II, Secretary/Clerk

Heritage Commission home page


HIGHWAY COMMISSION

Toni Pappas
Armand Forest
-Term expires January 15, 2021

Patrick Robinson
-Term expires January 15, 2022

James Burkush*
Trixie Vazquez
-Term expires January 15, 2023

Toni Pappas, Chairman
Patrick Robinson, Vice-Chairman

*Labor Representative

Department of Public Works home page


MANCHESTER DEVELOPMENT CORPORATION BOARD (MDC)

Ten members and two aldermanic representatives.

Alexander Walker
Michael Skelton
Steve Grzywacz
Danielle Fisher
-Term expires March 11, 2021

William Craig
Kathryn Horgan
-Term expires March 11, 2022

Vacant
-Term expires March 11, 2023

Suzanne Brunelle
Michael Reed
Roland Martin
-Term expires March 11, 2023

Alderman Representatives
Patrick Long
Anthony Sapienza
-Term expires concurrent with office

William Craig, Chairman
Vacant, Vice-Chairman
Vacant, Treasurer
Kathryn Horgan, Secretary

Economic Development home page


MANCHESTER HOUSING AND REDEVELOPMENT AUTHORITY (MHRA)


Michael Lopez
-Term expires December 31, 2020

Marion Russell
-Term expires December 31, 2021

Katy Easterly Martey
-Term expires December 31, 2022

David Quinn
-Term expires December 31, 2023

Andrew Papanicolau
-Term expires December 31, 2024

Andrew Papanicolau, Chairman
Michael Lopez, Vice-Chairman

Catherine Naczas
Executive Director

Regine Pelletier-Tracy
Finance Director

Netti Raby
Tax Credit Administrator

Michael DiSabato
Housing Standards Director

MHRA home page


MANCHESTER TRANSIT AUTHORITY (MTA)

Alexandra Horton
-Term expires May 1, 2021

Daniel Elliot
-Term expires May 1, 2022

Michelle Lauder
-Term expires May 1, 2023

Kim Keegan
-Term expires May 1, 2024

Patrick Arnold
-Term expires May 1, 2025

Vacant, Chairman
Vacant, Vice-Chairman

Mike Whitten, Executive Director

MTA home page


OFFICE OF YOUTH SERVICES ADVISORY BOARD

Fifteen members for three year terms.

Kamal Basnet
Diolienda Delizia
Hassan Essa
Michael Worsley
Canada Stewart
-Term expires January 1, 2021

Madhab Gurung
James Lehoux
Elinor Murphy
Tilak Niroula
-Term expires January 1, 2022

Manny Content
Anthony O'Shaughnessy
Daniel Maradiaga
Rick Chretien
Jim Colby
Lara Quiroga
-Term expires January 1, 2023

Vacant, Chairman

Office of Youth Services home page


PARKS, RECREATION, AND CEMETERY COMMISSION

Sara Beaudry
Stephen Connors
-Term expires July 1, 2021

Michael Dimos
Kenneth O'Shaughnessy
-Term expires July 1, 2022

David Flurey*
-Term expires July 1, 2023

Joseph Gallagher, Chairman
Stephen Connors, Clerk

*Labor Representative

Parks, Recreation & Cemetery Department home page


PERSONNEL APPEALS BOARD

Five members.  No member shall be a member of any partisan political committee, nor shall they hold, or be a candidate for, any renumerative elective public office during their term or employed in any department of City government.  One member shall be a member of the NH Bar.

Vacant
-Term expires March 1, 2023

Atty. John Bisson
-Term expires March 1, 2021

Kristy Merrill
Vacant
Vacant
-Term expirers March 1, 2022

John Bisson, Chairman
Vacant, Ex-Officio Clerk

Human Resources Department home page


PLANNING BOARD

Nine members and four alternates.  Mayor or his designee, aldermanic representative, and administrative member all ex-officio's.  One alternate should also be a current alderman.

Molly Lunn Owen
Robb Curry
-Term expires May 1, 2021

Christopher Wellington
June Trisciani
-Term expires May 1, 2022

Dan LeClerc
Bryce Kaw-Uh
-Term expires May 1, 2023

Alderman Representative
Patrick Long
-Term expires concurrent with office

Alternates

Vacant
-Term expires May 1, 2021

Sean Sargent
-Term expires May 1, 2022

Barry Lussier
-Term expires May 1, 2023

Alternate Aldermanic Representative
Joseph Levasseur
-Term expires concurrent with office

Dan LeClerc, Chairman
June Trisciani, Vice Chairman

Andrew Boyle, Mayor's Designee, Ex-Officio
John St. Pierre, Ex-Officio Administrative Member

Planning Board home page


POLICE COMMISSION

Manny Content
Scott Spradling
-Term expires Sepember 15, 2021

Charlie Sherman
Term expires September 15, 2022

Eva Castillo Turgeon
John Cronin
-Term expires September 15, 2023

Scott Spradling, Chairman
Vacant, Clerk

*Labor Representative

Police Department home page


RETIREMENT BOARD

Three elected members, one mayoral appointment and one aldermanic appointment. 

Mayoral Appointment
Richard Bunker
-Term expires January 1, 2023

Aldermanic Appointment
Richard E. Molan
-Term expires January 1, 2023

Elected Members

Jeffrey Plourde
-Term expires January 1, 2023

Robert Gagne
-Term expires January 1, 2021

Harry Ntapalis
-Term expires January 1, 2022

Mayor Joyce Craig
Ex-Officio

Sharon Wickens, Interim Finance Officer
Ex-Officio

Richard Molan, Chairman
Sharon Wickens, Treasurer

Gerard E. Fleury
Executive Director

Sandi Aboshar
Executive Assistant

Manchester Employees Retirement System home page


SAFETY REVIEW BOARD

Three citizen representatives, an aldermanic representative, a school board representative, a city management representative, a city labor representative, risk manager or his designee, and fleet manager representative.  Chair has to be one of the three citizen representatives.  Indefinite terms or until a successor is appointed by the BMA.

Citizen Representatives
George Rousseau
Diane Roy
Peter Capano

Aldermanic Representative
Normand Gamache
-Term expires concurrent with office

Board of School Committee Representative
Arthur Beaudry
-Term expires concurrent with office

City Employee/Management Representative
Joslin Gagne

City Employee/Labor Representative
Timothy Boisvert

Risk Manager Designee Representative
Kevin O'Neil
Ex-Officio Member

Fleet Manager Representative
Tammy Clarke
Vacant, Chairman


SENIOR SERVICES COMMISSION

Sheryl Brooks*
Judith Pappas
-Term expires January 1, 2021

Sharon Schott
Daphne Whitmore
-Term expire January 1, 2022

Pamela Jorgensen
-Term expires January 1, 2023

Judith Pappas, Chairman
Sheryl Brooks, Secretary

*Labor Representative

Senior Services Department home page


TRUSTEES OF THE CITY LIBRARY

Seven members and an aldermanic representative.

Vacant
-Term expires October 1, 2020

Patricia Cornell
Kendall Snow
-Term expires October 1, 2022

Marsha Beecy
Michelle Chicoine
-Term expires October 1, 2023

Robert Lord
-Term expires October 1, 2024

Joanne Barrett
-Term expires October 1, 2025

Aldermanic Representative
Will Stewart
-Term expires concurrent with office

Mayor Joyce Craig
Ex-Officio

Marsha Beecy, Chairman
Patricia Cornell, Secretary
Vacant, Treasurer

Library home page


WATER COMMISSION

Seven members with the Mayor being an ex-officio member with a vote.

Linda Miccio
William R. Trombly
-Term expires January 1, 2021

Judy Reardon
Harold Sullivan
-Term expires January 1, 2022

Omer Beaudoin*
Danielle York
-Term to expire January 1, 2023

Mayor Joyce Craig
Ex-Officio

William Trombly, President
Linda Miccio, Clerk

*Labor Representative

Water Works Department home page